Petit Formal Script

sobota, 19 stycznia 2013

Trafny wybór

Trafny, ale bynajmniej nie kosmetyczny, a książkowy :) Okładkę Trafnego wyboru napisanego przez J.K. Rowling kojarzą już chyba wszyscy. Ostatnio zapoznałam się też z treścią "pierwszej książki dla dorosłych" brytyjskiej autorki.

 Trafny wybór
J.K. Rowling

źródło
"Niespodziewanie w rocznicę swojego ślubu umiera Barry Fairbrother, członek rady Pagford. Trzeba przeprowadzić przedterminowe wybory. Rozpoczyna się bezpardonowa walka o władzę, podczas której wychodzą na jaw niechlubne tajemnice szanowanych obywateli. Urocza miejscowość z brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem już nigdy nie będzie taka jak dotąd. Wybucha wojna bogatych z biednymi, zbuntowanych nastolatków z rodzicami, wojna żon z mężami i nauczycieli z uczniami. Kto przejmie stołek po Barrym? Kto najdalej się posunie w tym zaciekłym konflikcie? Autorka bestsellerowej serii o nastoletnim czarodzieju tym razem pisze pełną czarnego humoru, błyskotliwą i prowokującą opowieść o prowincjonalnym angielskim miasteczku. "Trafny wybór" to bezlitosny portret społeczności, w której króluje plotka, snobizm i hipokryzja." merlin.pl

Miałam szczęście, bo trafiłam na dostawę tej pozycji w pierwszej bibliotece, do której zajrzałam. Pani tam pracująca była tak miła, że wypożyczyła mi ją zanim książka została jeszcze obłożona specjalną folią :) Absolutnie nie wiedziałam czego spodziewać się po tytule, ale rozpoczęłam czytanie z dużym entuzjazmem. Już początek mocno mnie uderzył, pogubiłam się trochę przez ilość bohaterów biorących udział w fabule. Szybko jednak wróciłam kilka kartek wstecz i zaczęłam raz jeszcze, wolniej, uważniej. I to był dobry pomysł, bo potem pogubiłabym się już zupełnie :P Fabułę książki przedstawia mniej więcej fragment wklejony wyżej, więc nie będę tu nic streszczać. Powiem tylko, że mimo wielu stron, książkę czytało się dość szybko. Wiele wydarzeń zaskakiwało, więc moim zdaniem o nudzie nie ma mowy. Książka naprawdę świetnie opisuje naturę ludzką i pokazuje jakimi rzeczami często kierują się ludzie, podejmując takie a nie inne wybory. I jestem w 99% pewna, że jeżeli sięgniecie po Trafny wybór, to wydarzeń z końca książki absolutnie byście się nie spodziewali :)

9 komentarzy:

 1. Jak znajdę trochę czasu to z pewnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam te książkę i mam niestety inne zdanie. Może dlatego, że rąk wiele spodziewałam się po kolejnej powieści Rowlling... niemniej skłania do przemyśleń, ale strasznie irytowalo mnie to platanie fabuły. Fajna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również to irytowało, ale zaakceptowałam, że nie jest to lektura do czytania błyskawicznego, więc czytając starałam się być uważniejsza niż zwykle i wtedy poplątanie wydawało się mniejsze ;)

   Usuń
 3. ja w poniedziałek jadę do rodzinnego domu gdzie ta książeczka czeka na mnie :) i wierzę że mi się spodoba :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadza się, mąka zapobiega świeceniu ;)

  OdpowiedzUsuń